ARTISTIC CITY TRIPS

C03B2045
KONGRES KUCHENNY [ARTISTIC CITY TRIPS] –  Dagna Jakubowska

Spacer i seria interwencji artystycznych w krakowskich mieszkaniach pokazująca rzeczywistość ukraińską „od kuchni”.

Wychodząc od starej zasady „jesteś tym, co jesz” – sformułowanej przez Jeana Anthelme’a Brillat-Savari- na, pioniera badań nad jedzeniem i smakiem – badamy poprzez działania artystyczne związki gastronomii, kuchni i polityki. Kongres kuchenny jest serią sytuacji zaaranżowanych w krakowskich mieszkaniach, powstały we współpracy artystów z Polski, Łotwy, Niemiec i Włoch. Projekt poświęcony jest migrantom; przygotowany został w oparciu o biografie i codzienne doświadczenia. Ukraińców mieszkających w Polsce.

Kongres kuchenny to zaszyfrowany spacer, w ramach którego odbywa się m.in. performans kulinarny, koncert czy zwiedzanie instalacji. Inspiracją są rytuały żywieniowe i praktyki artystyczne, w których przekraczane są granice między sztuką a życiem codziennym. Kuchnia staje się przestrzenią debaty i namysłu nad polityką, ekonomią, historią oraz etyką związaną z pracą domową. Zastanawiamy się jak strategie artystyczne mogą przyczynić się do pogłębienia refleksji na temat kwestii związanych z migracją, politycznym wymiarem żywienia, widzialnością domowej pracy opiekuńczej i rozpoznaniem sfery domowej jako miejsca pracy.

POBIERZ NAGRANIE MP3
W rozmowie biorą udział uczestnicy projektu: Jurij Tkaczuk, Natalia Galytska, Halyna Hrabovych.


9 X 2014 CZWARTEK
:  15:00 oraz 18:30;  
10 X 2014 PIĄTEK
: 16:00 oraz 18:30;
11 X 2014 SOBOTA: 13:00, 15:00 oraz 17:00;
12 X 2014 NIEDZIELA: 13:00, 15:00 oraz 17:00

Dagna Jakubowska,  Kongres kuchenny, Artistic City Trips (PL/ANG) (150′)

Start: Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a

Bezpłatne wejściówki po uprzedniej rezerwacji.

CZĘŚĆ I: Koncert
Koncert tradycyjnych pieśni ukraińskich.

Adres: ul. Starowiślna 55

CZĘŚĆ II: Zielnik ukraiński
(Chwasty. Dzikie rośliny. Strategie przetrwania.)

Fantazja etnobotaniczna na temat relacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Ogród z roślin, często chwastów o wartościach żywieniowych (również w czasach kryzysów), leczniczych i symbolicznych na Ukrainie.

Adres: ul. Starowiślna 47

CZĘŚĆ III: Kulinarna biografia (Lekcja gotowania)
Eksperyment kulinarny poddający redefinicji pojęcie kuchni narodowej. Wspólne przygotowanie potraw, rekonstrukcja dań historycznych.

Adres: ul. Limanowskiego 9

PARTNERZY:
Nowy_Teatr_logosztuka na wynos podst

Fot. Krzysztof Kozanowski, Magazyn “Usta”

Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu Nowy teatr – nowy odbiorca. Rozwój międzyregionalnej sieci współpracy parnerskiej – przepływ doświadczeń – wymiana idei współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013

Ciagi-znakow_poziom-pl-skrot-1024x123

Galeria (fot. Michał Ramus):